Fındık Nedir, Fındık Nasıl Bir Bitkidir, Fındık Nerelerde Yetişir

Fındık Nedir, Fındık Nasıl Bir Bitkidir, Fındık Nerelerde Yetişir

Özellikle Karadeniz Bölgesi geçim kaynaklarından birisi olan Fındık yörenin de simgelerinden birisidir. Karadeniz Bölgesi sahil boyunca tüm bölgelerde rahatlıkla yetişen bir yemiş olan Fındık yöre halkının da önemli bir geçim kaynağıdır. Ülkemizde yemiş olarak kullanılan fındık özellikle ihracatta önemli bir yere sahiptir. Ülkenin dış pazarında önemli bir yere sahip olan Fındık özellikle çikolata yapımında kullanıldığı için özel bir yere sahiptir.

Fındık bitkisi, familyası kayıngiller familyasındandır. Kuzey yarım kürenin ılık yerlerinde ve Türkiye’nin daha çok Karadeniz Bölgesi’nde yetişen, boyu 3–4 metreyi bulabilen, yürek biçiminde, tüylü ve kenarları çift dişli yaprakları olan bir ağaççık.

Fındığın faydaları tabi saymak ile bitmez ama hemen hemen en büyük özelliklerinden birisi yağlı yapısı ile kalori bakımından zengin olmasıdır. Son yıllarda fındık üstünden oynanan oyunlar ile değerinin düşürülmesi için çalışmalar yapılmış olsa da uzun vadede onun yerini alacak başka bir yemiş yoktur. Karadeniz bölgesinde Ordu fındık fiyatları diğer illerin fiyatlarında önemli bir yer tutuyor olsa da bölgenin en önemli fındık üretimi yapılan ili Giresun ilidir. Giresun fındık fiyatları diğer illere göre biraz daha yüksektir ki bu yükseklik fındığın kalitesi ile orantılıdır.

Samsun fındık fiyatları da önemli bir derecede yüksek olmakla birlikte sadece bu ilimizin sadece sahil kesimleri ve yüksek kesimlerinde fındık üretimi yapılmaktadır. İstanbul’a yakın olan illerden birisi olan Sakarya fındık fiyatı da borsada önemli yer tutmaktadır. Ayrıca yine Düzce fındık fiyatları hemen hemen Sakarya ile aynı seviyede olmakta ve kıyı kesimleri fındık üretiminin önemli bir kısmını sağlamaktadır. Bunun yanında fazla olmasa da Trabzon ili de fındık üretimi yapılmakta olan illerden birisidir.


findiknekadar

Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!

Fındık Nedir, Fındık Nasıl Bir Bitkidir, Fındık Nerelerde Yetişir (1 Yorum)

Yorum Yaz

  1. […] "Fındık Fiyatları, Fındık Nedir, Fındık Nerede Yetişir, Fındık Bitkisi"  […]

Toplist site ekle site ekle