Fındık Yetiştiriciliği ve Fiyatları

Fındık Yetiştiriciliği ve Fiyatları

Ülkenin kuzey şeridini kaplayan bölgemiz olan Karadeniz Bölgesi yaşadığı ve oluşan iklim nedeni ile Fındık Üretimi için en ideal bölgemizdir. Bol yağış alan ve kış aylarında diğer bölgelere nazaran az olan don nedeni ile bu bölge fındık yetiştirmek için ideal ortamı üreticiye sağlar.

Fındık yetiştirmek için oluşan ortama ek olarak fındık kışın döllenen bir bitkidir ve kış ayının niteliği fındığın  yetişmesi için çok önemli bir faktör oluşturmaktadır. Karadeniz bölgesinin dağları denize paralel olarak gittiği için İç Anadolu bölgesinin soğuk ve kuru havası Karadeniz bölgesine geçemez ve buda fındık için ide al bir üreme ortamının oluşmasında önemli bir faktördür.

Dişi çiçek olarak adlandırılan fındığın kadehine “Çotanak” denir. Fındığın çeşitli türleri vardır. Ülkemizdeki kültür fındıkları,5-6 metre boylanabilir. “Corylus Avellana” ile “Corylus Maxima” türlerinin melezleridir.

Yeryüzünde, 36°-41° kuzey enlemlerinde ve kendine özgü iklim koşullarında yetişen fındık ağacı, kıyılardan en çok 30 km içerde ve yüksekliği 750-1000 metreyi geçmeyen yerlerde ürün verir Türkiye, İtalya, İspanya ve Amerika fındık yetiştirilen başlıca ülkelerdir. Türkiye, yıllık dünya üretiminin yaklaşık %65-75″ini gerçekleştirmektedir.

Ülkemizde değişen iklimler ve o yıl yaşanan kış şartları fındığın kalitesini de etkiler ve bu doğal olarak Fındık Fiyatları üzerinde yaşanan değişime neden olur. Şartlar ne kadar iyi olursa fındık kalitesi de o oranda artar. Bu artık kalite ve doğal olarak fiyatlarda artış olmasına neden olur. Ne kadar kaliteli fındık olursa fiyat da o denli yüksek olur.


findiknekadar

Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!
Toplist site ekle site ekle