Giresun Fındık Fiyatları

Giresun Fındık Fiyatları

Fındık deyince akla gelen ilk ilimiz hiç şüphesiz ki Giresun’dur. Giresun fındığı diğer illerde üretilen fındıklardan farklı olarak yağlı fındık denilen bir türdür ve en lezzetli fındık bu fındık türüdür. Giresun Karadeniz sahilin şirin illerinden birsidir ve Karadeniz Sahil yolu üzerinde yer alır. Verimli toprakları Fındık üretimi için son derece elverişlidir. Giresun fındık fiyatları diğer illerde yapılan üretim yapılan fındıklardan biraz daha yüksektir ki bu aradaki far fındığın kalitesi ile eşdeğerdir.

Giresun fındık çeşitleri bakımından 3 adet çeşidi vardır ve il genelinde bu fındıkların üretimi fazladır. Giresun il ve ilçeleri fındık üretiminden geçimini sağlarlar. Şuan piyasa değeri en yüksek fındık Giresun Yağlısı olarak ta bilinen “TOMBUL” fındıktır. Bu türün haricinde “SİVRİ” ve “KARA FINDIK” ilimizde üretilen diğer fındıklardır.

Fındığın Anavatanı durumunda olan Giresun geçiminin büyük bir kısmını bu bitkiye bağlamış durumundadır. Fındığın ilk adı ise antik çağlara dayanır ve zaman içerisinde evrilmiş ve şuan ki adı olan Fındık adını almıştır. İlk çağlarda “Pontik” adı ile anılan fındık Pontus zamanında bu yöreye getirildiği için “Pontus Cevizi” olarak ta bilinmektedir.Fındık Akdeniz, Ortadoğu ve Avrupa ülkelerine Doğu Karadeniz’ den adını da beraber getirerek yayılmıştır.

Fındık sahil şeridini seven bir bitkidir ve Avrupa’da bazı ülkelerde yetişebiliyor ama bu fındığın kalitesi ve lezzeti bizim Karadeniz sahillerinde yetişenler ile kıyaslanamaz derecede kötüdür. Fındık Fiyatları fındığın kalitesine göre belirlenmektedir. Giresun Fındığı kalitesi ile de adından söz ettirmektedir. Fındık, eskilerde Giresun ormanlarında yabani bir halde bulunduğundan Giresun’un bir köyünde İbrahim Ağa namında bir kimse fındığın ıslahına teşebbüs etmiş ve başarılı olmuştur. Bu suretle az zaman zarfında Giresun’un her tarafında yayılmıştır.

 

 


findiknekadar

Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!

Giresun Fındık Fiyatları (1 Yorum)

Yorum Yaz

  1. […] "Giresun Fındık Fiyatları"  […]

Toplist site ekle site ekle