Ordu Fındık Fiyatları

Ordu Fındık Fiyatları

Ordu, Karadeniz bölgesinin önemli kıyı illerinden birisidir. Fındık Fiyatları bakımından Giresun’un ardından ikinci sırada yer alır. Bu ilimiz kıyı illerinden birisidir ve şehir merkezide sahil şeridinde yer alır. Ordu ilinin en önemi geçim kaynağı şüphesiz ki Tarım ve Fındık’tır.

Ordu Fındık Fiyatları her yıl değişiklik gösterir ama diğer yerlere göre üst sınırdan verilir. Ordu ilinin fındık üretimi Karadeniz bölgesinin diğer illerinin üstündedir. Ordu ilinin en önemli geçim kaynağıdır. Ordu’da çeşit çeşit fındık üretilir ve bu fındık çeşitleri bölgenin yüksek kesimlerine doğdu değişiklik göstermektedir. Ordu ilinin Ziraat Odası desteği ile fındık üretimi çeşit olarak fazlalaştırılmıştır. Fındık narin bir bitki olduğu için don olaylarından en çok etkilenen bitkilerin başında gelir. Dolayısıyla Fındık yukarılara çıktıkça soğuk miktarının da artması ile don olaylarından çok miktarda etkilenir. Fındığın dondan korunması için yapılan çalışmalardan en önemlisi daha dayanıklı türlerin daha yüksek kesimlere ekilmesi ile bu etkinin düşürülmesi sağlanmıştır.

Ordu Fındık Fiyatları Güncel Öğrenmek İçin Tıklayınız

 

Ordu ili fındık üretim alanları bakımından da diğer illerin önüne geçmiştir. 2015 verilerine göre 227.121 hektarlık dikili alan ile bu alanda lider durumundadır. Ordu ilini bu alanda takip eden üretim alanının fazlalığı bakımından Giresun  ön plana çıkmaktadır.

Ordu İlinin Coğrafi Konumu

Ordu ili 37-38 derece doğu meridyenleri, 40-41 derece kuzey paralelleri arasında yer almıştır. Doğu’ da Giresun, Batı’ da Samsun, Güney’ de Sivas ve Tokat, Kuzey’ de Karadeniz ile çevrilidir. İlin sorumluluk sahası ise 115 km. genişlik, 62 km. derinliğindedir. Kıyı 60 mil uzunluğunda olup küçük koy ve körfezleriyle de deniz araçlarının kolaylıkla barınabilecekleri yer ve plajlara sahiptir. İlin alanı 6001 km2 dir. 1997 nüfus sayımına göre il genel nüfus 858.576 olup, kilometre kareye 14.3 kişi düşmektedir. Güneyden denize doğru akan Turnasuyu, Melet ırmağı, Akçaova Deresi, Ilıca Deresi, Bolaman Irmağı, Elekçi Deresi, Curi Deresi, Çeviz Deresi ve Akçay Deresi araziyi derin vadiler halinde bölmektedir.


findiknekadar

Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!
Toplist site ekle site ekle