Terme Fındık Fiyatları

Terme Fındık Fiyatları

Fındık Fiyatları en çok merak edilen yerlerden birisi de Samsun’un Terme ilçesidir. Bu yöremiz Samsun iline bağlıdır ve bu ilçenin de önemli ölçüde fındık üretimi olduğu bilinmektedir. Terme fındık fiyatları da illere göre belirlenen yerlerden birisidir. Samsun ilinin batısında yer alan sınır ilçesi Ünye ile sınır komşusudur. Bu şirin ilçe tarım ile geçinen bir yöremizdir. Alt kesimler sahil kesimi olduğu için çok yağış alır ve bu yağış fındığın yanında çeltik üretimini de önemli bir seviyede artırmaktadır. İlçenin en önemli geçim kaynakları pirinç ve fındıktır. İlçede yer alan büyük fındık fabrikaları diğer illerden gelen fındıkların işlenmesi için kurulmuş önemli entegre tesislerdir. Bu tesisler fındığın işlenmesinin yanında çalışan işçi sayıları ile bölge halkının geçimini sağlamaktadır.

Terme sahil şeridinde fındık üretimi olduğu kadarı ile yukarı kesimlerde de fındık üretimi yapılmaktadır. Bölgenin dağlık kesimleri her sene don tehlikesi ile karşı karşıyadır. Rakımı yüksek yerlerde bu don tehlikesi nedeni ile sık sık fındık üretiminde önemli kayıplar yaşanmaktadır. Bölge ekonomisinde önemli bir yere sahip olan Terme fındık ticaretinin de en çok olduğu yerlerden birisidir. Samsun limanına olan yakınlığı nedeni ile fındığı işlenmesi genelde burada yapılır.

Terme Turizm potansiyeli olmasına rağmen yerel yönetimlerin destek vermemesi nedeni ile neredeyse kaderine terk edilmiş durumundadır. Sahil şeridi Karadeniz bölgesinin en önemli sahillerinden birisi olmasına rağmen ilgisizlik nedeni ile bir türlü bölge halkına ve turizme kazandırılamamıştır. Terme Fındığı yetiştirilen toprak ve yükseliğe göre değişiklik göstermektedir. Fiyatlar belirlenirken randıman oranına göre fiyat belirlemesi yapılır ve tüccar veya diğer fındık alımı yapan yerlere verilerek fındık elden çıkarılmış olur.


findiknekadar

Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!

Terme Fındık Fiyatları (1 Yorum)

Yorum Yaz

  1. […] "Terme Fındık Fiyatları"  […]

Toplist site ekle site ekle